تلفن:

02177839766- 09120912996

ایمیل:

betontehran1@gmail.com

آدرس:

تهران اتوبان تهران ساوه بعد از ورودي احمد آباد مستوفي ٢ كيلومتر جلوتر شركت بتن سازه تهران

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی
12مهر

از دال بتنی یا همان سنگدال بتنی چه میدانید؟

دال بتنی محصولیست که ماده اصلی آن بتن است که در آن فولاد نیز بکار میرود.

از دال بتنی استفاده های زیادی میشود که میتوان به استفاده در ساختمان و همچنین پروژه های عمرانی و شهری اشاره کرد.

سن

سنگدال ترافیکی چیست؟

دال بتنی یا سنگدال بتنی یک عنصر ساختاری رایج در ساختمان های مدرن است که از یک سطح صاف و افقی ساخته شده از بتن ریخته گری تشکیل شده است. دال های تقویت شده با فولاد، معمولاً بین 100 تا 500 میلی متر ضخامت، اغلب برای ساخت کف و سقف استفاده می شود، در حالی که دال های با ضخامت کمتر ممکن است برای سنگ فرش بیرونی استفاده شود.

در بسیاری از ساختمان‌های خانگی و صنعتی، از دال بتنی ضخیم که بر روی پایه‌ها یا مستقیماً روی زیر زمین قرار می‌گیرد، برای ساخت طبقه همکف استفاده می‌شود. این دال ها به طور کلی به عنوان باربر یا دال بتنی معلق طبقه بندی می شوند. دال بتنی در صورتی که مستقیماً روی شالوده قرار گیرد زمین گیر است وگرنه دال معلق است. برای ساختمان های چند طبقه، چندین طرح دال معمولی وجود دارد.

تیرآهن و بلوک که به آن دنده و بلوک نیز گفته می شود، بیشتر در مصارف مسکونی و صنعتی استفاده می شود. این نوع دال از تیرهای از پیش تنیده و بلوک های توخالی تشکیل شده است و به طور موقت تا زمان سفت شدن، معمولاً پس از 21 روز، نگه داشته می شود.
یک دال ترافیکی پیش ساخته با جرثقیل در محل نصب می شود و بدین ترتیب هزینه های تولید دال بتنی در محل به صفر میرسد.


در ساختمان‌های مرتفع و آسمان‌خراش‌ها، دال‌های بتنی با ضخامت کمتر و از پیش ساخته‌شده‌ای بین قاب‌های فولادی آویزان می‌شوند تا کف‌ها و سقف‌ها را در هر سطح تشکیل دهند. اسلب بتنی در ساختمان های مرتفع و مجتمع های تجاری بزرگ و همچنین خانه ها استفاده می شود.
در نقشه های فنی، دال های بتن آرمه اغلب به اختصار «دال r.c.c.» یا به سادگی «r.c.» خوانده می شوند. محاسبات و نقشه ها در شرکت بتن سازه تهران توسط مهندسین باتجربه سازه انجام می شود.

دال های بتنی به دو صورت تولید می شوند یا در محل کار و یا در کارگاه های مخصوص ساخته می شود . دال های بتنی که در کارگاه های مخصوص تولید می شوند به عنوان دال های بتنی پیش ساخته می باشند ، همچنین دال های بتنی که در محل پروژه ساخته می شود خمیر بتنی را داخل قالب ها می ریزند و برای اینکه استحکام بیشتری داشته باشد از میلگردهای استفاده می کنند که توسط پایه و وسایل پلاستیکی در کنار همدیگر قرار گرفته است بعد از ریختن بتن میلگرد ها کاملا پوشیده می شوند .

همانطور که گفته شد دال بتنی از بتن و فولاد ساخته میشود.

دال ها در اندازه ها و ابعاد مختلف بسته به محلی که قرار است بکار گرفته شوند تولید میشوند. یکی از کاربردهای آن برای عرشه پل ها و همچنین سنگ فرش است.

مزیت بکارگیری دال بتنی

_مقاومت بالای سقف هایی که از دال بتنی استفاده میکنند در برابر حرارت نسبت به سایر سقف ها

_مقاومت بالای این سقف ها در برابر زلزله

_کم کردن هزینه باتوجه به اینکه دیگر لازم نیست از مصالحی مانند سیمان و سنگدانه و آب و … استفاده کنید

_بالا بردن سرعت کار به دلیل پیش ساخته بودن دال بتنی

_استاندارد بودن ضخامت دال های بتنی باعث میشود تا عایق صوتی خوبی باشند.

_مقاومت بالای دال بتنی باعث میشود تا ساختمان عمر طولانی تری داشته باشد.

عملکرد حرارتی
بهره وری انرژی به یک دغدغه اصلی برای ساخت ساختمان های جدید تبدیل شده است و رواج دال های بتنی نیاز به بررسی دقیق خواص حرارتی آن به منظور به حداقل رساندن اتلاف انرژی دارد. بتن دارای خواص حرارتی مشابه با مصالح بنایی است، به این دلیل که جرم حرارتی نسبتاً بالایی دارد و رسانای خوبی برای گرما است.

در برخی موارد خاص، از خواص حرارتی بتن استفاده شده است، به عنوان مثال به عنوان یک هیت سینک در نیروگاه های هسته ای.

البته لازم به ذکر است که قبل از استفاده بهتر است با مدیرفروش ما مشورت بگیرید تا مطمئن شوید چه محصولی برای ساختمان شما مناسب است.

رسانایی گرمایی
رسانایی حرارتی یک دال بتنی نشان دهنده سرعت انتقال حرارت از طریق جرم جامد توسط رسانش است که معمولاً در رابطه با انتقال حرارت به زمین یا از زمین است. ضریب هدایت حرارتی، k، متناسب با چگالی بتن، در میان عوامل دیگر است.تأثیرات اولیه بر رسانایی عبارتند از: میزان رطوبت، نوع سنگدانه، نوع سیمان، نسبت اجزاء تشکیل دهنده و دما. این عوامل مختلف ارزیابی نظری یک مقدار k را پیچیده می‌کنند، زیرا هر جزء هنگام جداسازی رسانایی متفاوتی دارد و موقعیت و نسبت هر جزء بر رسانایی کلی تأثیر می‌گذارد. برای ساده کردن این امر، ممکن است ذرات سنگدانه در سیمان همگن معلق در نظر گرفته شوند. کمبل آلن و تورن (1963) فرمولی برای هدایت حرارتی نظری بتن به دست آوردند. در عمل این فرمول به ندرت اعمال می شود، اما برای استفاده نظری مرتبط باقی می ماند. متعاقباً، والور (1980) فرمول دیگری را از نظر چگالی کلی ایجاد کرد. با این حال، این مطالعه مربوط به بلوک بتنی است و نتایج آن برای دال های بتنی تایید نشده است.

مقدار واقعی k در عمل به طور قابل توجهی متفاوت است و معمولاً بین 0.8 و 2.0 W m-1 K-1 است.این نسبت در مقایسه با مواد دیگر نسبتاً زیاد است، به عنوان مثال رسانایی چوب ممکن است تا 0.04 W m-1 K-1 باشد. یکی از راه های کاهش اثرات هدایت حرارتی، معرفی عایق است .

برای اطلاع از قیمت سنگدال بتنی با شماره 09120912996 تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید:

مشخصات فنی دیوار پیش ساخته بتنی

مشخصات فنی باکس بتنی

قیمت باکس بتنی